Пространство за изкуство на Регионална библиотека "Пенчо Славейков" – Варна

Showing: 1 - 6 of 6 RESULTS
Видимата страна на изкуството

Емилиян Станев и киното

На 28 февруари се навършват 110 години от рождението на Емилиян Станев. Роден е през 1907 година в Търново. В българската литература той заема достойно място с романи, повести, разкази, произведения за деца. Неговото рождено име е Никола Стоянов Станев, а псевдонимът си избира през …

Видимата страна на изкуството

ЛАБИРИНТЪТ

Лабиринтът  е едно от най-древните средства за съзерцаване, които човека познава и използва за своето личностно и духовно развитие.Той е древна (медитативна) практика, успокояваща ума, забавяща потока от мисли и събуждаща вътрешните усещания и интуиция. Чрез него можем да получим  яснота, отговори на въпроси, или …

Афиш

Африканско изкуство

На 18 февруари участници от художествено ателие “Детско слънце” се срещнаха с африканското изкуство. В подготвената за тях презентация децата проследиха развитието, характерните особеностите и стилово разнообразие на африканското изкуство. Специално внимание беше отделено на африканските маски, които много често са били елемент от религиозни …

Афиш

Жулиет Бинош под режисурата на най-добрия ученик на Паоло Сорентино в „Очакването“

Творческата биография на една от най-обаятелните звезди на френското кино, неповторимата актриса Жулиет Бинош и нейното участие в италианския филм „Очакването“ ще бъде предмет на поредната лекторска среща в отдел „Изкуство“ при Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна на 18 февруари от 10:00 ч. Филмът …

Видимата страна на изкуството

Комиксът – деветото изкуство?

Комиксът отдавна не е само детски, нито хумористичен вестникарски жанр. Той се превръща в предпочитано четиво и забавление на поколения любители на така наречената развлекателна „визуална литература”. Поглеждайки към различните видове комикси: журналистически, уебкомикси, клипарт комикси, графични романи, манга и фотокомикси, става ясно, че това …

Видимата страна на изкуството

Българските символи

Символите са добре познати на древните българи още преди трайното им заселване в земите на Балканите. Те са присъствали в украсите на ръкописни книги, в шевици на дрехи и тъкани, амулети и накити. Символът се възприема като етнокултурен код от средновековния българин, създаващ сигурност, самочувствие, …