70 години от откриването на Постоянната художествена галерия във Варна
През 2020 година се навършват 70 години от откриването на Постоянната художествена галерия във Варна. На варненските художници от Дружеството, основано през 1943 г. с председател Стефан Гадуларов, и на Групата на варненските художници към СБХ със секретар Янко Маринов дължим учредяването и откриването на художествения музей в града.
В архивите е запазен протокол № 9 от 12 януари 1944 г. за провеждане на Общо събрание на Дружеството на варненските художници. В точка 1 е записано: „Учредяване на фонд за изграждане на постоянна художествена галерия във Варна“. Дарение от 1016 лева за този фонд пръв прави Константин Щъркелов, други дарители са Кирил Шиваров – със сумата от 1000 лева, Кирил Дюлгеров, Александър Дякович, арх. Стефан Венедикт Попов и други видни граждани на Варна. Заради щедрия му жест Константин Щъркелов е отличен със званието почетен член на Дружеството. Кметът на Варна Петър Стоянов поема ангажимент да ходатайства пред Общинския съвет в бюджета на Общината да се заложи редовна целева финансова субсидия.
В писмо от 13 януари 1945 г. председателят и секретарят на Дружеството пишат писмо до кмета на Община Варна, в което се казва, че градът съперничи по красота на много европейски градове, но не може да се похвали с художествена галерия. За изпълнение на уставната цел на Дружеството „с всички максимални жертви на членовете – пишат те – се учреди финансов фонд, който обаче е недостатъчен за осъществяване на идеята“, и молят за подкрепата на кмета. За съжаление целева субсидия от Общинския съвет на този етап не е осигурена.
През 1947 г. регионалното Дружество на варненските художници структурно преминава в Група на варненските художници към СБХ. За секретар на групата е избран художникът Янко Маринов. Той ангажирано поставя въпроса за откриване на Постоянна художествена галерия в града пред отдел „Просвета и култура“ на Градския народен съвет и през 1948 г. Градският народен съвет осигурява и отремонтира помещение за галерия с адрес ул. „Мусала“ 1 (както е посочено в статиите: „срещу хотел „Мусала“). На 14 март същата година в изложбената зала гостува част от 20-тата обща изложба на Съюза на българските художници, в която са представени творби на Александър Мутафов, Бенчо Обрешков, Васил Иванов, Васил Бараков, Кирил Петров, Иван Ненов, Златю Бояджиев, Стоян Венев и други класици на българското изобразително изкуство. Тази изложба безспорно представлява значимо културно събитие за града, което дава аргумент за откриване на Постоянната художествена галерия във Варна с осигурена изложбена зала и фонд от художествени произведения.
През следващата 1949 година Янко Маринов инициира свое посещение в София, където със съдействието на представители на СБХ и на Министерството на културата получава достъп до собствеността на Комитета за изкуство, наука и култура. Оттам отнася за галерията във Варна 14 художествени произведения – живопис, скулптура и графика, с което поставя началото на музейния фонд. Това са произведения на Иван Мърквичка, Стефан Иванов, Цено Тодоров, Златю Бояджиев, Андрей Николов и други класици на изобразителното изкуство. Тази колекция е недостатъчна за аранжиране на експозицията на Постоянната галерия, поради което Янко Маринов се обръща с молба за дарения към варненските художници, към общински учреждения и частни колекционери, от които получава творби – например, галерията придобива от Общинската аптека живописния пейзаж „Пловдив“ от Данаил Дечев, а от гражданина Гафанян получава скулптурната композиция „Майчинство“ на Кирил Шиваров. Тези произведения и до днес са в експозицията на варненската галерия.
На 15 юни 1950 г. се провежда заседание на Комисията за уреждане на Постоянната художествена галерия в състав: Георги Велчев, Янко Маринов, Милен Сакъзов, Методи Георгиев – при отсъствието на Васил Ставрев и Жечо Арнаудов. Комисията решава при откриване на Постоянната художествена галерия картините, получени от София, да бъдат експонирани в текущото им състояние, независимо че се нуждаят от нови рамки, и формулира следните критерии за представяне на произведения от варненски художници:
1. Художниците да са утвърдени и творбите им да притежават истински художествени качества;
2. Да са честни в изкуството си и да пазят професионалния престиж;
3. Да са показали художествен актив и да се ползват с авторитет и популярност.
Като има предвид горните изисквания и след като разглежда произведенията, Комисията решава да бъдат експонирани картини от художниците:
1. Константин Щъркелов
2. Георги Велчев
3. Христо Каварналиев
4. Иван Радинов
5. Милен Сакъзов
6. Янко Маринов
7. Георги Урумов – Калиакрата
8. Методи Георгиев
9. Йордан Пиндиков
10. Наум Попатанасов
11. Васил Ставрев
12. Жечо Арнаудов
Художниците Константин Щъркелов и Георги Велчев „по изключение ще бъдат представени с по две произведения заради тяхната голяма популярност и ценна художествена дейност”.
С подходящо тържество и експозиция от 30 художествени произведения на 2 юли 1950 г. от 19 ч. е открита официално Постоянната художествена галерия във Варна (тогава град Сталин) на адрес ул. „Мусала“ 1. Оттогава вече 70 години Галерията във Варна съхранява и представя художественото наследство на няколко поколения творци.
Автор: Доротея Павлова, културолог
Публикацията е изготвена по статии от периодичния печат на в. „Сталинско знаме”, архивни единици от ДАА-Варна и личен архив Янко Маринов