Олга Кирчева: “Целият ми живот мина сред чудото на изкуството”
На 23 май 1903 г. в София е родена актрисата Олга Кирчева. Съдбата отрежда това да се случи в семейството на двама от основателите на Народния театър – Атанас Кирчев и Елена Снежина. За съжаление, бащата на Олга Кирчева напуска този свят твърде рано, но майка й оставя трайна следа в историята на българското театрално изкуство. Наследявайки таланта и увлечението си по театъра от своите родители, Олга приема тяхната професия. В своя дневник актрисата споделя:
“Целият ми живот мина сред чудото на изкуството. Актьорското дете, без да знае и без да иска, получава вкъщи, заедно с гимназията, и средно театрално образование. То има възможност, по-добре от всички други деца, да разбере какво нещо е театърът, какви са мъките и радостите в актьорската професия и какво значи да се занимаваш с изкуство.”. За своите родители актрисата казва: “Всичко хубаво, което имам в живота си, дължа на тях.”
През 1924 г. Олга Кирчева изучава актьорско майсторство при актьора Новотни от Бургтеатър във Виена и Германия. През 1925 г. завършва театралната школа на Николай Масалитинов в Народния театър, след което остава да работи там до края на кариерата си. Тази школа е от особено значение за зараждането на професионален театър в България и има основополагащо място в развитието на театрално образование. От нея тръгват множество актьори, посветили се на театъра. Ролите, които изиграва Олга Кирчева са малки по обем, но нейната самобитност е толкова голяма, че успява да им придаде значимост. Нейни колеги споделят, че изучавайки нова роля, тя навлиза в детайлите на образа, изучава творчеството на автора, дори иска още един превод на пиесата, за да е сигурна, че ще предаде точно емоцията, търсена от автора. Има участия в киното, телевизионния и радиотеатър. Била е ръководител на художествения отдел при Радио София. Освен актриса, Олга Кирчева е и публицист и преводач.
Пътят на актрисата в професионално отношение е труден. Доста години ролите, които й възлагат са незначителни. Започват съмненията й в собствените сили и търсейки поприще за изява, тя започва да рецитира народни песни. Гласът, който притежава е богат, с безупречна техника и говорна култура. Във ВИТИЗ води класове по художествено слово.

Домът, който наследява от родителите си Олга Кирчева, се превръща в пристан на приятели и колеги. По спомени на нейната дъщеря, той винаги е пълен с хора, дошли да потърсят някакъв съвет от „мама Оля”, както с любов са наричали актрисата.

Награди и отличия:
1949 г. – Заслужил артист
1950 г. – Димитровска награда
1963 г. – Народен артист